Уже півтора року минуло з моменту реорганізації Державної санітарно-епідеміологічної служби України (далі — Держсанепідслужба України), яку приєднано до створеної Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі — Держпродспоживслужба).
Відповідно до постанови КМУ від 10.09.2014 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» на Держпродспоживслужбу покладено в тому числі функції Держсанепідслужби з державної реєстрації дезінфекційних засобів.
Проте через законодавчу колізію Держпродспоживслужба не має повноважень здійснювати державну реєстрацію/перереєстрацію дезінфекційних та антисептичних засобів. Справа в тому, що згідно з діючою постановою КМУ від 03.07.2006 р. № 908 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації) дезінфекційних засобів» (далі — Порядок) державну реєстрацію/перереєстрацію засобів проводить реорганізована Держсанепідслужба за результатами державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Для вирішення цієї ситуації та поновлення процедури реєстрації дезінфекційних та антисептичних засобів необхідно якнайшвидше внести зміни до Порядку, надавши можливість Держпродспоживслужбі виконувати покладені на неї функції.
З приводу порушеного питання до МОЗ України та Уряду неодноразово зверталося Об’єднання організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України (далі — ООРММП України), починаючи з листопада 2016 р.
У квітні минулого року МОЗ України винесло на громадське обговорення розроблений проект змін до Порядку, яким передбачено покласти функцію реєстрації/перереєстрації дезінфекційних засобів на профільне міністерство. За інформацією ООРММП України, даний проект урядової постанови було погоджено з усіма зацікавленими міністерствами та направлено до КМУ. Проте проект постанови КМУ досі не винесено на засідання Уряду й більше року дане питання так і не вирішено. Це призвело до того, що підприємства не можуть здійснити реєстрацію/перереєстрацію дезінфекційних й антисептичних засобів і, як наслідок, їх виробництво зупинено на ряді вітчизняних підприємств, які несуть збитки.
«Через штучне затягування вирішення даного питання держава втрачає значні кошти від недоотриманих податків, підприємства змушені скоротити обсяги виробництва, ринок дезінфікуючих та антисептичних засобів потерпає від їх дефіциту», — повідомляють в ООРММП України.