Генеральний директор чи головний лікар

Розпочну з питання, що надійшло особисто до керівника ПП «КОТРІС” Сподобець Андрія Анатолійовича.

«Добрий день!  Андрій Анатолійович, як на Вашу думку, які кваліфікаційні вимоги до людини, яка обіймає посаду директора ПП «П…”, якщо в структурі ПП «П…” є медичний центр? Я вже зовсім заплуталась в цьому…”

Правда кажучи, давно вже хотілось приділити часу цьому питанню. Те, що мені сподобається – мультидисциплінарний аналіз.

Це питання містить, щонайменше, три «підпитання”, які необхідно розглянути як окремо, так і разом. Перше та найпростіше – кваліфікаційні вимоги до посади директора! Друге – структура товариства. Третє, заклад охорони здоровя – медичний центр.

Я б почав із другого підпитання, а саме із структури. Відповідно до частин першої-третьої статті 64 Господарського кодексу України підприємство може складатися з виробничих підрозділів, а також функціональних підрозділів апарату управління.

Їх (підрозділів) функції, права та обовязки визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Господарська діяльність з медичної практики провадиться закладами охорони здоров’я та фізичними особами – підприємцями обов’язково на підставі ліцензії. Заклад охорони здоров’я – юридична особа або її відокремлений підрозділ. Найбільш поширений вид закладу – медичний центр.

Слід зауважити, що медична практика провадиться центром за лікарськими спеціальностями та спеціальностями молодших спеціалістів із медичною освітою, перелік яких затверджений МОЗ України.

Тепер повернемось до першого підпитання – кваліфікаційні вимог. Кваліфікаційні характеристики керівників закладів та структурних підрозділів, а також лікарів та професіоналів, які є специфічними для галузі охорони здоров’я затверджено та викладено у Довіднику, Випуск 78.  

До Випуску 78 вже включено нові кваліфікаційні характеристики до медичного директора замість головного лікаря.

У довіднику подано опис основних завдань та обов’язків, що властиві для даної професії. Конкретний зміст, обсяг і порядок їх виконання на кожному робочому місці встановлюються безпосередньо в закладах охорони здоров’я посадовими (робочими) інструкціями, контрактами чи іншими документами.

У розділі «Кваліфікаційні вимоги» визначено освітньо-кваліфікаційний рівень працівника, напрям і спеціальність підготовки, підвищення кваліфікації, стаж роботи.

А тепер найцікавіше! Слід розрізняти випадки, коли заклад охорони здоров’я є окремою юридичною особою та коли є структурним підрозділом багатопрофільної за напрямками роботи юридичної особи, як у Вашому випадку, шановна, Алло Миколаївно! Наступним кроком для закладу охорони здоров’я є розуміння, хто буде виконувати виключно управлінські функції, а хто усі медичні функції або хто і перше, і друге в одній особі? Раніше усі функції і адміністративні, і медичні, в українських закладах виконував головний лікар.

У розвинених країнах світу управління шпиталями вже давно виконує два фахівці: керуючий займається ключовими адміністративно-фінансовими питаннями; медичний директор – усіма медичним процесами. Такий розподіл вже десятки років досить ефективно працює у світі, зокрема у країнах-членах ЄС. З січня 2019 року такий механізм діє і в Україні.

Кваліфікаційні вимоги до директора з 01 січня 2022 року – вища освіта II рівня за ступенем магістра за однією/кількома спеціальностями галузі знань:

  • «Управління та адміністрування»;
  • «Публічне управління та адміністрування»;
  • «Охорона здоровя»/«Управління та адміністрування»/«Публічне управління та адміністрування»;
  • «Право»/«Управління та адміністрування»/«Публічне управління та адміністрування»;
  • «Соціальні та поведінкові науки»/ «Управління та адміністрування»/«Публічне управління та адміністрування»;
  • «Гуманітарні науки»/«Управління та адміністрування»/«Публічне управління та адміністрування».

Примітка. Для керівників закладів охорони здоров’я, які надають тільки первинну медичну допомогу не обов’язкова вимога наявності другої вищої освіти для останніх чотирьох вимог.

 

Тепер розглянемо кваліфікаційні вимоги до медичного директора – вища освіта II рівня за ступенем магістра та спеціальністю галузі знань «Охорона здоров’я» з наступною спеціалізацією з «Організації і управління охороною здоров’я».

Теорію закінчено, а як на практиці? Розглянемо Ваш випадок, Алло Миколаївно. Якщо у Вашому підприємстві, згідно зі штатним розписом є директор, який одночасно займається адміністративно фінансовими питаннями медичного центру, його кваліфікація повинна відповідати вимогам, що перелічені вище для директора. При цьому обовязково повинна бути передбачена посада медичного директора із відповідною кваліфікацією.

Розглянемо для прикладу випадок, коли згідно з штатним розписом не передбачено посаду медичного директора, тобто його (меддиректора) функції буде виконувати директор. Кваліфікаційні вимоги до директора будуть наступними:

  • вища освіта II рівня за ступенем магістра та спеціальністю галузі знань «Охорона здоровя» з наступною спеціалізацією з «Організації і управління охороною здоровя», наявність вищої освіти (магістерський рівень) у галузі знань «Управління та адміністрування» або «Публічне управління та адміністрування».

В першому та другому випадках зверніть увагу на трудове законодавство у частині суміщення професій (посад) та здійсненні відповідних доплат, розмір яких встановлюється на умовах, передбачених у колективному договорі.   

Хто дочитав до кінця – бонус.

Питання 1. Як правильно найменування посади – Генеральний директор чи Директор?

Відповідь. Посаду керівника слід називати «Генеральний директор» у випадку, коли установчими документами передбачено колегіальні органи управління або ради, у тому числі опікунська рада.

Зверніть увагу, що у цьому році МОЗ вже приймав рішення щодо відмови у видачі ліцензії на підставі невідповідності кваліфікації керівника вимогам до посади згідно Довідника 78.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зворотній дзвінок

 

    Зворотній зв'язок

    ×