Санітарний паспорт на право експлуатації рентгенівського кабінету: доцільність та порядок отримання

Санітарний паспорт*це дозвіл територіального управління Держпродспоживслужби на право проведення робіт з джерелами іонізуючого випромінювання в лікувально-профілактичних закладах, фізичними особами-суб’єктами підприємницької діяльності, які здійснюють рентгенологічні процедури, що засвідчує виконання вимог санітарного законодавства щодо забезпечення протирадіаційного захисту персоналу та пацієнтів.

 

*відповідно законодавства з правками автора

Відповідно терміну, що наведений вище, підставою для дозволу експлуатації рентгенкабінету є саме санітарний паспорт, виданий територіальним управлінням Держпродспоживслужби. Також санітарний паспорт потрібен для зберігання та експлуатації пересувними і переносними (палатними) рентгенівськими апаратами. Розглянемо інші вагомі причини отримання санітарних паспортів.

Необхідність отримання санітарних паспортів в Україні

Виходячи із сучасних змін у правовому полі, можна констатувати, що із переліку документів дозвільного характеру виключено санітарні паспорти. Але такий документ як санітарний паспорт залишився в Державних санітарних нормах та правилах. Відповідно до законодавства, а саме ЗУ «Про систему громадського здоров’я» (№ 2573-IX), суб’єкти господарювання зобов’язані виконувати вимоги санітарного законодавства. Спосіб подання заяви на отримання санітарного паспорту визначає розпорядження Кабінету Міністрів України №523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг» від 16.05.2014 року.

Тому відміна санітарних паспортів — ніщо інше, як підміна понять та неправильне трактування законодавчих норм. При перевірці об’єкту господарської діяльності зі сторони органу державного ринкового нагляду або територіального органу Державної служби України з питань праці та виявленні невідповідності виконання санітарних нормативів, є ризик:

      • адміністративного штрафу;
      • понесення кримінальної відповідальності (відповідно до ЗУ «Про систему громадського здоров’я» (№2573-IX), Розділ VIII «Відповідальність за порушення вимог санітарного законодавства»; ЗУ «Про охорону праці» (№2694-XII), Розділ VIII «Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці» та інші).

Фінальним аргументом на користь отримання санітарних паспортів є питання морально-етичного аспекту. Контроль рівня радіаційної безпеки персоналу під час роботи на рентгенодіагностичних апаратах — обов’язковий крок при атестації робочих місць.

Документи, необхідні для отримання санітарного паспорта на право експлуатації рентгенівського кабінету

    1. Заява на ім’я начальника Головного управління Держпродспоживслужби в області, оформлена відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
    2. Документ, що підтверджує внесення плати за видачу документа дозвільного характеру.
    3. Копія висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на рентгенівський апарат, встановлений у рентгенівському кабінеті та свідоцтва про державну реєстрацію; копія попереднього санітарного паспорта (за наявності).
    4. Акт комісії прийняття рентгенівського кабінету на експлуатацію.
    5. Технічний паспорт рентгенівського кабінету.
    6. Акти перевірки ефективності вентиляції (за наявності вентиляційних систем).
    7. Акти випробувань пристрою захисного заземлення із зазначенням величини опору розтікання струму основних заземлювачів, акти перевірки стану мережі заземлення медичного обладнання та електроустановок, протоколи вимірювань опору ізоляції проводів та кабелів.
    8. Контрольно-технічний журнал на рентгенівський апарат.
    9. Протокол дозиметричного контролю засобів захисту в рентгенівському кабінеті, суміжних приміщеннях та прилеглих територіях.
    10.  Протокол випробування засобів індивідуального захисту та захисних пристроїв апаратів на відповідність свинцевому еквіваленту.
    11.  Протоколи періодичного контролю фізико-технічних параметрів рентгенівської апаратури під час експлуатації, копія технічного паспорта на рентген-апарат.
    12.  Інструкції з радіаційної безпеки та попередження та ліквідації радіаційних аварій:
      • «Інструкція з радіаційної безпеки під час експлуатації рентгенівських кабінетів та проведення рентгенологічних процедур»;
      • «Інструкція з дій персоналу у разі радіаційної аварії під час експлуатації рентгенівських кабінетів та проведення рентгенологічних процедур»;
      • Контрольні рівні радіаційної безпеки персоналу під час роботи на рентгенодіагностичних апаратах;
      • Положення про особу, відповідальну за радіаційну безпеку та радіаційний контроль;
      • Програма дозиметричного контролю, що затверджується у Державній службі України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів.
    13. Наказ про віднесення осіб, які працюють у персонал категорії А.
    14.  Наказ про призначення особи, відповідальної за радіаційну безпеку, радіаційний контроль та її посадові обов’язки.
    15.  Висновки медичної комісії про проходження персоналом категорії А попереднього (періодичних) медичних оглядів.
    16.  Наказ про допуск персоналу, який належить до категорії А, до роботи з джерелами іонізуючого рентгенівського випромінювання.
    17.  Журнал (бази даних) обліку індивідуальних доз опромінення персоналу.
    18.  Журнали реєстрації інструктажу з радіаційної безпеки персоналу категорії А.
    •  

Хто здійснює радіаційний контроль в Україні?

Радіаційний контроль у рентгенівських відділеннях (кабінетах) проводять: 

      • територіальні управління Держпродспоживслужби при здійсненні запобіжного та поточного державного санітарно­-епідеміологічного нагляду; 
      • територіальні рентгенорадіологічні відділення;
      • штатна служба радіаційної безпеки (спеціально призначена особа в закладі) або організація, що уповноважена (атестована) на право проведення таких вимірювань.

Збір вищевказаних документів та проходження контролю завдання не з простих, адже передбачає наявність кваліфікації та налагодженої співпраці з профільними установами та лабораторіями. Скориставшись нашим досвідом і зв’язками, ви суттєво скоротите час та непередбачені витрати, пов’язані з процедурою отримання санітарного паспорту на право експлуатації рентгенівського кабінету, будете спокійні за вирішення питання однією компанією-виконавцем.

Допомога «КоТріс» в отриманні санітарного паспорта на рентгенкабінет

Команда «КоТріс» допоможе отримати санітарний паспорт швидко та без форс-мажорів, оскільки наші спеціалісти мають досвід в оформленні таких документів вже більше 20 років. Терміни виконання — 2-3 тижні за умов надання повного пакету документів та своєчасної сплати рахунків.

Ми готові допомогти вам отримати всю необхідну дозвільну документацію для роботи з рентгенологічним обладнанням. Послуги «КоТріс» включають супровід на всіх етапах проходження перевірки, оформлення санітарного паспорта й отримання ліцензії

З нами ви уникнете проблем, що пов’язані з: 

неповним пакетом документів,
відсутністю чіткого алгоритму дій,
проходженням радіаційного контролю,
відсутністю розпорядчої документації,
затримками у видачі ліцензії.

Ми гарантуємо:

      • оптимальне співвідношення ціни та якості — ви отримуєте санітарний паспорт із мінімальними затратами бюджету та часу;
      • плановий далекоглядний підхід — спеціалісти «КоТріс» завжди на крок вперед від реформ, ми розробляємо та адаптуємо документи, виходячи із поточної ситуації правового поля та на перспективу. 
      • виконання мультидисциплінарної послуги в одному місці — ваш бізнес захищений, ми завжди готові надати професійну консультацію, максимально допомогти в процесі збору та подачі документів, бути на кожному етапі оформлення супутніх дозвільних документів та за необхідності представляти інтереси в адміністративних структурах.
Зворотній дзвінок

 

    Зворотній зв'язок

    ×